Sokoke

Zkratka:
Sokoke Forest Cat
Zkratka dle FIFe:
SOK
Místo původu:
Keňa
Předkové:
Přírodní plemeno
Typ plemene:
Krátkosrstá kočka s výraznou kresbou
Tělesný typ:
Štíhlý, svalnatý
Hmotnost:
3 – 7 kg
Barevné variety:
Mramorovaná kresba

Historie: Toto plemeno pochází z lesa Sokoke v Keni. Les o rozloze asi 400 km2, ležící pár kilometrů od Indického oceánu, je dosti izolovaný a žijí v něm unikátní druhy rostlin a zvířat. Kočky sokoke zde žily po desetiletí, než byly objeveny. Žily převážně na stromech a podle pramenů se živily hlavně hmyzem. Kmeny zde žijící je nazývaly „khadzonzo“. 

V roce 1983 bylo plemeno uznáno jako „experimentální plemeno koček“ pod jménem africká krátkosrstá kočka. Oficiálně byla jako plemeno sokoke uzána a pojmenována až roku 1992. Aby se zabránilo příbuzenské plemenitbě, dodnes různí chovatelé dovážejí nové jedince z Keni. 

Povaha: Ačkoli se sokoke po generace staraly samy o sebe, mimořádně dobře si zvyknou na život domácí kočky, i když si v určité míře udržují svoji nezávislost. Jsou to inteligentní, hravé a aktivní kočky, které umí dobře plavat a některé z nich i rády rybaří. Sokoke jsou společenská zvířata, která mají ráda jak společnost lidí, tak i jiných koček nebo psů. Ačkoli se naučí žít v domě, spokojenější budou, když jim umožníte přístup ven.  

Stavba těla: Jde o středně velkou kočku s dlouhým, štíhlým, svalnatým tělem a dobře vyvinutou hrudí. Dlouhé štíhlé nohy mají oválné tlapky. Zadní nohy jsou delší než přední. Středně dlouhý ocas se na konci zužuje. Hlava je klínovitá a v poměru k tělu malá. Brada je mohutná a nos téměř rovný. Středně velké uši mají zakulacenou špičku a stojí vysoko na hlavě. Oči mají oválný až mandlovitý tvar, jsou široko od sebe a mají expresivní výraz. 

Srst: Velmi krátká srst sokoke je elastická a zářící. K tělu těsně přiléhá, jelikož je podsada jen omezená nebo zcela chybí. 

Péče: Srst sokoke stačí jednou týdně vykartáčovat jemným kartáčem, pročesat látkovým hřebenem a přetřít navlhčeným semišovým hadříkem. Tím se zvýrazní lesk srsti. Ostré konce drápků zastřihávejte a uši v případě nutnosti čistěte přípravky k tomu určenými.

Barevné variety: Sokoke se vyskytuje jen v blotched tabby – mramorované kresbě. Ta je vždy černá na šedém až teple zlatavě hnědém podkladě. Výhodou jsou v černých chlupech proužky aguti. Oči má sokoke jantarové až světle zelené.  

Kresba sokoke se od mramorování do jisté míry liší. Oválná kresba na bocích těla je nahrazena podélně probíhajícími pruhy.