Agresivita?

9.7.2019 Odpovědi: 3 Kristýna Nedvědová

Dobrý den, mám čerstvě 4 letou fenečku Amerického staforda, mám jí od štěněte a nikdy neprojevila žádnou agesivitu, ani neštěká, nevrčí, lidi, děti má moc ráda a ani neprojevila žádnou agresivitu vůči jiným zvířátkům. Měli jsme doma dva zakrslý králíčky, kteří už bohužel stářím odešly, a vycházeli spolu moc dobře a hráli si. Proto mě teď v týdnu překvapilo moc chování vůči asi ročnímu štěněti fenečky Švýcarského honiče, kterou jsme v parku potkali. Náš pejsek byl na volno, ale v té části parku kde jsme psa potkali už nesmí být pejsek na volno, tak jsme jí dali na vodítko a v tu chvíli k nám přišla i paní s pejskem, aby se očuchali a ta naše po ní vyjela, zavrčela, zaštěkala a ohnala se.. v životě jsem to neviděla, nikdy tohle neudělala. Psy potkáváme často, většinou malá plemena, která na nás pořád vrčí a štěkají a ta naše se na ně ani nepodívá a majitelé pejsků ani nechtějí, aby se očuchali, hned si je berou do rukou a té naší se bojí.. Tohle bylo štěně, které si chtělo hrát a ta naše na ní byla tak "protivná", chvíli jsme čekali a s paní si povídali , zda jen nepotřebují čas a po chvíli to zkusili znova, páč ta naše je taky moc hravá, tak že by si vyhráli, ale bohužel zavrčela znova, tak jsem se rozloučili.Nevím zda už v tu chvíli ze mě můj pejsek necítil ten šok z jejího chování a nejistotu, což vím, že je špatně, ale opravdu mě to překvapilo, páč do teď byla moje fenečka moc přátelská. Nevím čím to může být. Nic jinak neděláme. Nechci, aby byl můj pejsek takový na ostatní. Nechci z toho dělat závěry, jen jsem to chtěla konzultovat, páč se to stalo poprvé za 4 roky. Nevím zda je to tím, že je teď více sama (že už nemáme ty králíčky asi cca 2 měsíce) či, že je to po tom hárání, to je vždycky trochu "jiná" ten měsíc po hárání, ale nikdy se po nikom neohnala. Tak co můžeme prosím udělat, aby se to neopakovalo či čím to může být zapříčeněno? Pejsek je na nás a hlavně na mě i hodně fixovaný, tak nevím zda cítila hrozbu a bránila nás.. či prostě dospěla a už si nenechá všechno líbit, páč do teď byla fakt takový ten hodný moula, když nás psy napadaly - vyjely po ní - vrčely a "rafly" jí, a že jich bylo, tak neudělala nic, jen se prostě oddálila a šla si po svém, nikdy nic neopětovala...Tak zda je toto přirozený vývoj a mám to nechat být, páč nedělá nic špatně a není to agresivita jako taková a nebo to nějak řešit? Děkuji a přeji hezký den.

Výchova Americký staffordšírský teriér

Odpověď na otázku

 • Ing. Martin Kváš
  Výživový poradce

  10.7.2019

  Zdravím, chování vaší fenky je naprosto normální a celkem i běžné. Mladý pejsek (pozor, to už není štěně) se pokoušel o kontakt, o který vaše fenka asi nestála. Chybou bylo trochu to, že vaše fenka byla na vodítku a pejsek navolno. Na vodítku se pejsci vždycky chovají nenormálně. Napříště zkuste buď aby oba pejsci byli navolno, aby si sami mohli určovat rychlost a způsob kontaktu a nebo ať jsou oba na vodítku a zkuste se pomalu k sobě přibližovat. Pokud vaše fenka v určité vzdálenosti zavrčí nebo vyjede, bez emocí ji otočte, jděte spolu pár kroků zpátky a pak se zase vracejte. Důležité je, aby při přibližování k sobě byla vaše fenka u vaší nohy, aby v žádném případě nenapínala vodítko. A to opakujte tak dlouho, dokud si fenka na druhého pejska nezvykne. Můžete taky zkusit druhého pejska hladit tak, aby to vaše fenka viděla, jen ji při tom asi bude muset někdo druhý držet. Přitom na vaši fenku mluvte uklidňujícím hlasem, aby věděla, že je všechno v pořádku. Můžete dát fence povel lehni a nechat druhého pejska (na vodítku) kolem vás obcházet a pomalu se přibližovat. Za to, že fenka zůstane ležet, ji dobře pochvalte a odměňte. Základem je vaší fenku do kontaktů nenutit. Když uvidíte, že o kontakt nestojí, že se třeba staví k druhému pejskovi bokem, tak jí do ničeho nenuťte, dejte jí povel "lehni", druhému pejskovi kontakt nedovolte a bude všechno v pořádku. Těch způsobů, jak odnaučit tohle nevhodné chování je hodně. Ale neztrácejte trpělivost, všechno dobře dopadne S pozdravem, Martin Kváš

  Odpovědět

 • Kristýna Nedvědová

  19.7.2019

  Dobrý den přeji, moc děkuji za rady:) Od té doby se to už zase nestalo:) byli jsme i na cvičáku, začali jsme chodit na agility a tam všechno v pořádku i na ulici s "očucháváním" jiných pejsků, tak to byla asi vyjímka. Každopádně moc děkuji za rady, budu se jimi řídit i nyní při seznamování s pejsky. Děkuji a přeji hezký den.

  Odpovědět

 • Daniela Dolečková

  23.5.2020

  Před rokem jsem se ujala 6 leté fenečky maltézáčka, která byla v nevhodných podmínkách - občas byla celé dny a noci nechávána o samotě,měla sice píseček, granule a vodu, ale byla osamělá a nebyla vůbec socializovaná. Teď je z ní úplně jiný pejsek - spokojený, veselý, oddaný a sebevědomý. Jenom jí chybí ta socializace. Bydlíme na místě, kde žije dost pejskařů, proto na tom dost záleží. Má 3 stálé psí kamarády, se kterými vychází velmi dobře, ale jinak na psy všech velikostí štěká, když je na volno, tak k nim běží, "hystericky".:) štěká a na zavolání nereaguje, když je na vodítku, tak štěká a vzpíná se...Ráda bych jí nějak pomohla, ale už mi dochází inspirace.

  Odpovědět

Pro přidání otázky se přihlašte.