Krmíme

Krmná dávka jako základ péče o psy: jak s ní pracovat?

Strava je v péči o pejsky naprosto klíčová. Ovlivní, jak se budou psi cítit, jak budou zdraví a aktivní. Základním stavebním kamenem je krmná dávka, která by v ideálním případě měla obsahovat všechny důležité a nezbytné živiny. Pokud je krmná dávka vystavěna správně, psům nechybí základní složky potravy a ani vitamíny a minerály. O krmné dávce a její důležitosti jsme si povídali s nutričním specialistou Martinem Kvášem.

Co vše by měla obsahovat krmná dávka?
Krmná dávka musí být takzvaně kompletní. To znamená, že v ní musí být všechny důležité živiny – bílkoviny, tuky, vláknina, ale i minerály, vitamíny – v množstvích, která odpovídají aktuálním potřebám konkrétního psa. Tyto potřeby se mění v závislosti na věku psa i na jeho aktivitě a životním stylu. 

Proč je důležité dodržovat množství krmné dávky?
Pro lepší orientaci ve velikostech krmných dávek existuje tzv. krmná tabulka, nicméně hodnoty v ní uvedené jsou pouze doporučené. Vznikají na základě porovnání obsahu energie v příslušném krmivu a odhadované potřeby energie psa. Je proto důležité přizpůsobovat aktuální krmnou dávku psovi na míru, zejména podle jeho tělesné kondice. Pes musí být krmen tak, aby na váze ani nepřibíral, ani neubýval.  

Jaká jsou zdravotní rizika příliš nízké nebo příliš vysoké dávky?
Příliš nízká krmná dávka není schopná zajistit psovi dostatek živin nutných pro jeho život. Pes pak tyto živiny „bere“ ze svého organismu a následně hubne. Příliš velký příjem potravy pravidelně vede k obezitě, což je nejvážnější onemocnění moderního světa. Obezita je příčinou celé řady dalších onemocnění, která zasahují orgány jako srdce a mozek nebo klouby. Nadměrná hmotnost má vliv například i na reprodukci nebo na vznik rakoviny.  

Liší se velikost krmné dávky v závislosti na plemenu psa?
Ne, v žádném případě. Velikost krmné dávky je jednoznačně určena velikostí psa, jeho věkem a aktivitou. 

Jak je možné poznat, zda zvolená krmná dávka psovi vyhovuje? A kdy je dobré ji zvýšit nebo naopak snížit?
Nejlepším ukazatelem, zda je velikost krmné dávky zvolená správně, je kondice psa. Na každou změnu kondice je nutné reagovat i změnou krmné dávky.

Jakou roli v krmení hraje rutina, tedy jak je důležité dodržovat přesný čas, typ a množství krmení?
Psi vyžadují pro svůj život rituály. To jsou činnosti, které probíhají každý den ve stejnou dobu a mají vždy stejný průběh. Tyto rituály jsou naprosto nezbytné pro zdraví našich parťáků, a to jak fyzické, tak i duševní. Zejména krmení v pravidelný čas je velmi důležité. Pes si již určitou dobu před krmením „připravuje“ svůj organismus, v mozku se aktivují centra, která řídí příjem potravy, v trávicím traktu se aktivují zymogeny atd. Rituál krmení je také velmi důležitým nástrojem výchovy pejska.

Existují krmiva, která obsahují vše potřebné, nebo je nutné krmnou dávku skládat z více druhů?
Všechna krmiva, která jsou označena jako „kompletní“, by měla obsahovat vše potřebné. Pokud jsou psovi podávána taková krmiva, skládání krmné dávky není nutné. 

Je dobře, když mají psi celodenní přístup ke krmení, například ke granulím?
Celodenní přístup psa ke krmivu narušuje proces jeho výchovy. Pes by měl jíst na povel. Když má přístup ke granulím celý den, jí tehdy, kdy chce. A jestli si sám určuje, kdy bude provozovat nejdůležitější činnost ve svém životě, proč by potom poslouchal člověka při výcviku? 

Pokud jsou psi dlouhodobě navyklí na celodenní přístup ke granulím, jak je to odnaučit?
To je celkem jednoduché. Je prostě nutné začít předkládat krmivo ve zvoleném čase. Pejsek si na změnu režimu zvykne velmi rychle.

 

  Krmíme

  Pes senior: Jaké jsou jeho nároky na výživu?

  Koloběh života je neúprosný a psi jím procházejí stejně jako lidi. Často ani nevíme, jak rychle roky uběhly, a z malého štěněte se lusknutím prstu stal dospělý pes, který už přichází do seniorního věku. Během procesu stárnutí můžeme pozorovat...

  Pečujeme

  Nejlepší hračky pro psy

  Naši čtyřnozí mazlíčci po nás vyžadují několik základních věcí, bez kterých by nebyli spokojení. V první řadě to je chutná strava, dále také přístup k vodě, musíme jim dopřávat čas na odpočinek, měli bychom jim dávat najevo lásku a věnovat jim...

  Krmíme

  Nepříznivé reakce mazlíčků na krmivo a jak s nimi bojovat

  Často je to jako u lidí: někteří mohou sníst vše a je jim dobře, jiným se po pozření určitého jídla udělá zle nebo jim třeba na těle vyskočí vyrážka. Psi mohou mít reakce na některé potraviny nebo granule, a to i ty speciální, obdobné. V takových...

  Krmíme

  Jaká jsou specifika výživy malých psích plemen?

  Každý domácí mazlíček vyžaduje speciální péči a jen jeho majitel ví, co je pro něj nejlepší. Některá pravidla spojená například s výživou jsou však společná pro určité skupiny psů. Ty můžeme dělit na takzvaná velká a malá plemena. Právě o...

  Krmíme

  Krmná dávka jako základ péče o psy: jak s ní pracovat?

  Strava je v péči o pejsky naprosto klíčová. Ovlivní, jak se budou psi cítit, jak budou zdraví a aktivní. Základním stavebním kamenem je krmná dávka, která by v ideálním případě měla obsahovat všechny důležité a nezbytné živiny. Pokud je krmná...