Krmíme

Jaká jsou specifika výživy malých psích plemen?

Každý domácí mazlíček vyžaduje speciální péči a jen jeho majitel ví, co je pro něj nejlepší. Některá pravidla spojená například s výživou jsou však společná pro určité skupiny psů. Ty můžeme dělit na takzvaná velká a malá plemena. Právě o specifikách výživy malých plemen jsme si povídali s nutričním specialistou Martinem Kvašem.

Jaká je definice malých plemen? Která plemena se řadí k těm menším?

Přesná a oficiální definice malých plemen neexistuje. Obecně se má za to, že malá plemena váží asi do 10 kilogramů živé hmotnosti. Řadí se sem například yorkshirský teriér, boloňský pes, maltézský pes nebo čivava. 

 

Jaké jsou hlavní rozdíly ve výživě malých a velkých plemen?

Je to hlavně v koncentraci živin. Krmiva pro malá plemena obecně obsahují vyšší podíl bílkovin a tuků, a to proto, že mají nižší schopnost příjmu krmiva a jejich krmné dávky jsou obecně menší než pro velké psy. Nároky na živiny jsou přitom u malých plemen relativně vyšší než u plemen velkých. Musí například přijímat výrazně více energie, spotřebují totiž její velké množství na udržení homeostázy. Vyšší nároky mají malá plemena i na vodu, u menších psů totiž může snáz dojít k dehydrataci. Na to je nutné pamatovat především v horkých letních dnech. 

 

Jak uzpůsobit krmnou dávku velikosti plemene?

V tomhle rozdíly mezi plemeny nejsou žádné. Krmnou dávku je vždy nutné přizpůsobit individuálně konkrétnímu zvířeti, jmenovitě jeho tělesné kondici. U malých plemen psů je velmi důležité používat optimální krmnou dávku, protože tato plemena ráda tloustnou.

 

Existuje něco, co by malá plemena neměla ve stravě přijímat, čeho by se měla vyvarovat?

Zásady výživy jsou pro všechny psy stejné. Co škodí velkým psům, to škodí i malým pejskům a naopak. Malým plemenům ale může ublížit i velmi malé množství škodlivin, proto by v žádném případě neměla dostávat potravu z lidského stolu, špatně mohou nést i třeba velmi malé kousky naší solené a kořeněné stravy. 

 

Je naopak něco, čeho by měla malá plemena přijímat více než ostatní psi?

U malých plemen je velmi důležité dbát na neustálý přístup k čerstvé pitné vodě. Malí pejsci, ve srovnání s velikostí jejich těla, pijí více než psi velcí. Pro malé psy představuje dehydratace větší nebezpečí než pro psy velké.

 

Na co by si majitelé malých plemen měli dát v rámci výživy pozor? Jsou nemoci nebo problémy, ke kterým jsou menší plemena náchylnější?

Malá plemena obecně více trpí na nepříznivé změny kondice. Je proto nutné pečlivě hlídat jejich tělesnou kondici a přizpůsobovat jí krmnou dávku, případně i typ krmiva. Malí pejsci mají navíc často problémy s dásněmi. Je to tím, že jejich zoubky jsou vždycky trochu větší, než jsou rozměry jejich čelistí. V krmivech pro malá plemena se proto má dbát na dostatek „protizánětlivých“ komponentů, které jsou zdrojem účinných antioxidantů. Jedná se v první řadě o hřebíček, patří sem například i rakytník, heřmánek, šalvěj. Malá psí plemena také velmi často trpí na záněty močového ústrojí, proto je správné, když jejich krmiva obsahují komponenty, které na urologické problémy používáme i my, lidé. Mohou to být například brusinky, borůvky nebo rozmarýn.

 

Existují speciální granule nebo pamlsky určené spíše pro menší plemena?

Vzhledem k výše zmíněnému je správné pro malá plemena psů používat speciální krmiva, která svým složením odpovídají specifickým nárokům malých pejsků na výživu.

 

Jaké množství pamlsků by měla malá plemena přijímat?

To se nedá ani odhadnout. Všechno záleží na intenzitě výcviku, na použitých pamlscích atd. Obecně platí, že pamlsků by mělo být jen tolik, aby pejsek byl ochoten jíst své granule. Ty totiž představují kompletní výživu, která obsahuje všechno, co je pro zdraví pejska nutné.

 

 

  Krmíme

  Štědrovečerní večeře pro domácí mazlíčky

  Naši domácí mazlíčci nám jsou oporou během celého roku. Prožívají s námi všechny radosti i starosti, a proto bychom na ně neměli zapomínat ani během speciálních chvil, jako je například Štědrý den. Přemýšlíte, jak sestavit sváteční menu pro své...

  Pořizujeme

  Budeme mít koťátko. Jak se na něj správně připravit?

  Než člověk přijme rozhodnutí pořídit si kotě, měl by si uvědomit, že si pořizuje parťáka na velmi dlouhou dobu. Kočky se běžně dožívají až 15 – 20 let. Budoucí chovatel proto musí vědět, že bude tuhle dlouhou dobu sdílet svůj svět s tvorem, který...

  Pečujeme

  Co dělat pro zdravý močový trakt kočky?

  Onemocnění močového aparátu patří k nejčastějším nemocem koček, setkat se ale můžeme s celou řadou potíží od tvorby močových kamenů, přes anatomické abnormality po bakteriální infekce. Nejčastějším onemocněním močového aparátu koček je tzv. FIC...

  Krmíme

  Specifika výživy psů v různých režimech zátěže

  Potrava a krmivo, které dáváme našim čtyřnohým mazlíčkům, mají vliv na spoustu aspektů v jejich životě. Ovlivňuje, zda zvířata dobře prospívají, vhodné složení krmné dávky má pozitivní vliv na jejich zdraví a samozřejmě i na jejich váhu. Množství...

  Pečujeme

  Jak pečovat o srst našich domácích mazlíčků?

  Péče o naše domácí mazlíčky zahrnuje mnoho aspektů. Začíná to správným krmením, které musíme vybrat tak, aby jim vyhovovalo a zároveň dodávalo všechny potřebné živiny, pokračuje to hraním a mazlením, díky kterým naši mazlíčci vědí, že jsou...