Léčíme

Kočičí stres: jak v takových situacích postupovat a jak jim předcházet?

Stejně jako lidé, i kočky v některých okamžicích pociťují obrovský stres. Někdy je vykolejí nový přírůstek do rodiny, občas dlouhá cesta a někdy stačí jen přestavět nábytek v obýváku a kočka nebude ve své kůži. Aby se naši mazlíčci cítili vždy co nejlépe, je nutné umět s takovými situacemi pracovat a pokud možno jim do určité míry i předcházet. O tom všem jsme si povídali s chovatelkou Darinou Tarabini.

Jaké situace kočky stresují?

Záleží na jedinci, pro některou je jakákoliv změna stresová, některé zase rozhodí máloco. Kočka, která je zvyklá jezdit odmala na výstavy či chalupy a je zvyklá měnit místa, většinou toto jako stres neprožívá. Některé kočky jsou sebevědomé a nevykolejí je nic ani v pozdějším věku.

Jak se takovým situacím vyhýbat? Jak jim předcházet?

Pokud mám kočku, která se bojí nebo nemá ráda rychlé změny, nebudu ji vláčet po výstavách či brát na dovolené a nebudu ji odkládat v kočičích hotelích. Místo toho se pokusím najít jinou variantu, například si na nezbytnou dobu objednám paní či firmu, co se zabývá hlídáním kočiček ve vlastní domácnosti.

Pokud se stresové situaci nelze vyhnout, jak na ni lze kočku připravit?

Jsou různé prostředky proti stresu. Příkladem může být Feliway sprej či difuzér (feromony), šanta, kozlíkové kapky a Alavis pamlsky. Pomocníků je mnoho, bohužel nejde dopředu říci, co na kterou kočku zabere. 

Liší se míra stresu v závislosti na plemeni?

Některá plemena jsou obecně klidnější než jiná, úplně generalizovat to ale nelze. Obecně jsou nejvíce v pohodě turecké kočky, třeba turecká van nebo turecká agora, větší roli ale hraje prostředí, ve kterém kočka vyrůstá. 

Liší se míra stresu v závislosti na věku kočky?

Dost záleží na jedinci. Měli jsme kočky, které přišly z poměrně rušné domácnosti a s přibývajícím věkem se stres zmírňoval. Roli ale opět hraje již zmíněné prostředí, ať už to, ze kterého kočka pochází nebo kam se dostane.  

Které oblasti života může stres u kočky ovlivnit?

Stres může kočku ovlivnit prakticky v kterékoliv oblasti života.

Jak se po stresové situaci vrátit zpět k normálnímu běžnému chodu? Jak kočku ubezpečit, že stresová situace je už u konce?

Ani toto nelze velmi dobře generalizovat, opět totiž záleží na jedinci. Obecně se ale doporučuje jí připravit klidné prostředí jako třeba útulný pelíšek, aby se měla kam schovat. Pomůže i škrabadlo a jiný kočičí nábytek.

  Pečujeme

  Péče o kočičí srst

  Kočky jsou v mnoha ohledech velmi samostatná zvířata. Skvělým příkladem je péče o srst, kterou do určité míry a za normálních okolností zvládá každá kočka sama, tedy pokud není nemocná nebo velmi stará. Někdy je však potřeba, abyste jim jako...

  Pečujeme

  Výživa psa při nemoci

  Nemoc je nepříjemnou záležitostí, která dokáže zkomplikovat život nejen pacientovi, ale i jeho okolí. To platí o to víc, pokud je nemocný váš mazlíček, který nedokáže říct, co jej trápí, bolí nebo jak moc je mu špatně. Proto je nesmírně důležité...

  Pečujeme

  Zimní výbava pro psa

  Zimní období je zátěžovou zkouškou nejen pro lidský organismus, ale i pro ten zvířecí. Například psi mohou ve velmi mrazivých dnech na procházkách trpět. Prochladnout mohou nejen skrz své tělo, ale i tlapky. Ty navíc přichází do styku se solí na...

  Krmíme

  Když pes odmítá potravu: jak tuto situaci řešit?

  Pro své mazlíčky chceme to nejlepší, proto nás každá menší změna může zaskočit. Například i to, když náš chlupáč začne odmítat jídlo. Příčin může být několik a jejich závažnost se může lišit. Někdy jde o chvilkový rozmar, někdy se příčina nachází...

  Krmíme

  Správné krmivo pro dospělou kočku

  Naši kočičí mazlíčci si zaslouží jen to nejlepší, to se týká jak péče, tak krmiva. Právě v denní krmné dávce by měly být obsaženy všechny důležité složky potravy, které zajistí, že se naši chlupáči budou těšit dobrému zdraví. Jak by měla vypadat...