Krmíme

Správné krmivo pro dospělou kočku

Naši kočičí mazlíčci si zaslouží jen to nejlepší, to se týká jak péče, tak krmiva. Právě v denní krmné dávce by měly být obsaženy všechny důležité složky potravy, které zajistí, že se naši chlupáči budou těšit dobrému zdraví. Jak by měla vypadat ideální strava dospělé kočky? A co by rozhodně nemělo chybět v denní krmné dávce? Na to jsme se ptali nutričního specialisty Martina Kvaše.

Jak by měla vypadat správně nastavená krmná dávka pro dospělou kočku?

Základem výživy kočky musí být maso. To by mělo tvořit asi 80 % denní krmné dávky, kde by mělo být ještě 10 % kostí a 10 % vnitřností.

Pokud to lze přesně říci, v jakém poměru by měly být jednotlivé složky potravy, tedy sacharidy, tuky a bílkoviny?

Úplně nejpřesněji se poměr jednotlivých živin dá vyjádřit jako jejich podíl na celkové energii krmné dávky. Bílkoviny by měly tvořit 40 až 50 %, tuky 40 % a sacharidy asi 10 % energie krmné dávky.

Je nutné kočce do jídelníčku přidávat zeleninu jako doplněk k masu?

Zeleninu a další přílohy k masu není úplně nutné přidávat. Kočka je typický masožravec, pro kterého mohou některé byliny být prospěšné, ale ke své výživě je nepotřebuje.

Měli bychom se o složení potravy poradit s odborníkem nebo ji můžeme nastavit sami?

Krmivo by každopádně mělo odpovídat potřebám kočky, její fázi života, případně specifickým požadavkům. Požadavky kočky na výživu mohou být dány jejím plemenem, velikostí, věkem. Specifické nároky na výživu mají kastrované kočky. Výživa zvířat, sama o sobě, je velmi složitá záležitost. Je lépe se vždycky poradit s odborníkem.

Jak by se měla změnit krmná dávka pro dospělou kočku oproti době, kdy byla ještě kotě? Jaké složky se se stárnutím promění?

Krmiva pro koťata mají vyšší obsah bílkovin, někdy i tuků. V moderních krmivech pro koťata jsou obsaženy funkční suroviny, jako je třeba mlezivo, které slouží na podporu imunity a zdraví kotěte.

Měla by se krmná dávka změnit i dále se stárnutím, tedy když je kočka spíše už seniorka?

Se zvyšujícím se věkem se nároky na kočičí výživu příliš nemění. U seniora je důležité udržet ho v optimální tělesné kondici, někdy je potřeba více podpořit zdraví jeho chrupu a močového aparátu. Tomu je nutné přizpůsobit výběr krmiva.

Jak velkou roli hraje načasování krmiva? Jsou pravidelné intervaly, a tedy jakási rutina, důležité?

Pro kočku je nutné mít přístup ke krmivu nepřetržitě v průběhu celého dne. K tomuto způsobu krmení je kočka plně přizpůsobena z přírody. Někdy je ale nutné kočce krmnou dávku limitovat. V takovém případě je nutné kočku krmit nejméně 4× za den, ideální je počet krmení za den ještě zvýšit.

Měla by kočka v dospělém věku brát nějaké doplňky stravy? Vitamíny, minerály?

Když je kočka krmena kompletním krmivem, není nutné k němu cokoliv přidávat. Kompletní krmiva obsahují všechny důležité živiny nezbytné pro zdravý život kočky. V moderních krmivech jsou navíc obsaženy i tzv. funkční suroviny, které mají pozitivní vliv na kočičí zdraví.

  Krmíme

  Správné krmivo pro dospělou kočku

  Naši kočičí mazlíčci si zaslouží jen to nejlepší, to se týká jak péče, tak krmiva. Právě v denní krmné dávce by měly být obsaženy všechny důležité složky potravy, které zajistí, že se naši chlupáči budou těšit dobrému zdraví. Jak by měla vypadat...

  Krmíme

  Štědrovečerní večeře pro domácí mazlíčky

  Naši domácí mazlíčci nám jsou oporou během celého roku. Prožívají s námi všechny radosti i starosti, a proto bychom na ně neměli zapomínat ani během speciálních chvil, jako je například Štědrý den. Přemýšlíte, jak sestavit sváteční menu pro své...

  Pořizujeme

  Budeme mít koťátko. Jak se na něj správně připravit?

  Než člověk přijme rozhodnutí pořídit si kotě, měl by si uvědomit, že si pořizuje parťáka na velmi dlouhou dobu. Kočky se běžně dožívají až 15 – 20 let. Budoucí chovatel proto musí vědět, že bude tuhle dlouhou dobu sdílet svůj svět s tvorem, který...

  Pečujeme

  Co dělat pro zdravý močový trakt kočky?

  Onemocnění močového aparátu patří k nejčastějším nemocem koček, setkat se ale můžeme s celou řadou potíží od tvorby močových kamenů, přes anatomické abnormality po bakteriální infekce. Nejčastějším onemocněním močového aparátu koček je tzv. FIC...