Pečujeme

Psí puberta

Psi, stejně jako lidé, prochází různými vývojovými fázemi. Jednou z nich je i puberta, která je do určité míry podobná tomu, jak probíhá u lidí. I psí organismus totiž prochází tělesnými i mentálními změnami, a to především v rozmezí sedmi měsíců a dvou let věku. Co se v tomto období se psem přesně děje a jak k tomu jako majitel přistupovat?

Záleží na plemeni

Obecně se udává, že psi si pubertou prochází mezi sedmým měsícem a druhým rokem života. Toto udávané časové okno je poměrně široké, jelikož záleží na plemeni a samozřejmě na každém psovi jako takovém. Obecné pravidlo ale velí, že větší psí plemena potřebují více času, aby do této vývojové fáze dospěla.  

Tak trochu jiný pes

Celý proces začíná nejčastěji změnami v chování. Najednou si začnete všímat, že váš chlupáč zapomíná některé povely a věci, které jste jej naučili. Ať už se to týká chození na vodítku nebo toho, že někdy nepřiběhne na zavolání. Tyto změny pak mohou zasáhnout i povahu psa. Například ti jedinci, kteří byli dříve na vás absolutně závislí a nehnuli se od vás ani na krok, se nyní najednou chovají, jako byste ani neexistovali.

Cesta do dospělosti

Tyto změny se samozřejmě dějí proto, že se z vašeho štěňátka stává dospělý pes, který se vydává vstříc dobrodružství a zkušenostem. Na druhou stranu si musíte dát pozor, aby se hormonální změny nestaly tak závažnými, že by v psím organismu začaly podněcovat agresi a nepřiměřené chování. 

Hárání u fen

Změny samozřejmě neprobíhají jen v psychické rovině, ale i v té fyzické a týkají se jak fen, tak psů. U fen je to poměrně zřejmé, jedná se totiž o hárání, které probíhá zpravidla dvakrát do roka. První cyklus přitom obvykle začíná okolo 15. měsíce života, u každé feny se to ale samozřejmě liší. Samotné hárání trvá obvykle tři až čtyři týdny a už před jeho začátkem můžete vysledovat některé indikátory, podle kterých se na hárání můžete připravit. Feny v tomto období například více močí, některé pak touží po větším množství pozornosti. Během hárání není třeba nijak upravovat stravu, ačkoliv některým fenám se trochu může změnit apetit. Není to ale nic závažného, čeho byste se měli obávat. Pokud se jedná o dílčí a ne nijak výrazné změny, není třeba to řešit s odborníkem. 

Jak se dospělými stávají psi?

Naopak psi se s žádným podobným cyklem nemusí potýkat a pářit se mohou v dospělém období kdykoliv. Největším znamením, že byl dokončen pohlavní vývoj, je to, že psi začnou při močení zvedat nohu. Zároveň i v jejich organismu probíhají hormonální změny, které ovlivňují a do jisté míry formují jejich budoucí povahu. Tyto charakterové změny samozřejmě mohou ve výjimečných případech vyústit v agresivní chování, podíl na tom ale má i více faktorů. 

Motivací k lepšímu chování

Je evidentní, že toto období je náročné jak pro zvířata, tak pro vás jako jejich majitele. Proto je důležité ukazovat svým psům lásku a podporu, která jim při často náročných hormonálních změnách pomůže. Čemu byste se naopak měli vyvarovat, jsou tresty a zákazy, které vzdorovité chování často podnítí a průběh celého procesu by mohly zkomplikovat. Můžete se pokusit o motivační výchovu, například pomocí pamlsků, nicméně v případě, že pes zadaný úkol odmítne splnit, musíte dostát svému slovu a pamlsek za žádnou cenu neposkytnout.

  Pečujeme

  Psí puberta

  Psi, stejně jako lidé, prochází různými vývojovými fázemi. Jednou z nich je i puberta, která je do určité míry podobná tomu, jak probíhá u lidí. I psí organismus totiž prochází tělesnými i mentálními změnami, a to především v rozmezí sedmi měsíců...

  Pořizujeme

  Jak vybrat správné vodítko pro psa?

  Každý majitel psa ví, že správné vodítko je naprostý základ pro povedenou procházku. Spolu s obojkem a případně postrojem jsou základními stavebními kameny výbavy pro psa. Někteří psi mají s chozením na vodítku problém, ale správným tréninkem a...

  Pečujeme

  Péče o kočičí srst

  Kočky jsou v mnoha ohledech velmi samostatná zvířata. Skvělým příkladem je péče o srst, kterou do určité míry a za normálních okolností zvládá každá kočka sama, tedy pokud není nemocná nebo velmi stará. Někdy je však potřeba, abyste jim jako...

  Pečujeme

  Výživa psa při nemoci

  Nemoc je nepříjemnou záležitostí, která dokáže zkomplikovat život nejen pacientovi, ale i jeho okolí. To platí o to víc, pokud je nemocný váš mazlíček, který nedokáže říct, co jej trápí, bolí nebo jak moc je mu špatně. Proto je nesmírně důležité...