Pečujeme

Miniseriál Apotéka: Co byste měli vědět o potravinových doplňcích pro mazlíčky

Zvířecí apotéka je na rozkvětu. Poptávka po nejrůznějších potravinových doplňcích pro domácí mazlíčky jen roste, potvrzuje výživový poradce společnosti Vafo Martin Kváš. Zeptali jsme se ho za vás na několik základních otázek, na než by měl každý majitel znát odpověď. V seriálu o psí, kočičí a hlodavčí apotéce postupně rozebereme tuto problematiku hlouběji.

Zajímají se majitelé více o zdraví svých mazlíčků?
Ano, zdraví svých mazlíčků chovatelé v současnosti (alespoň většina chovatelů) sleduje velmi podrobně. Samozřejmě, že to je dobře. Sledování zdravotního stavu a preventivní zásahy jsou vždycky lepší, než jakékoliv léčení.

Promítá se to v rostoucí poptávce po produktech zvířecí apotéky?
Poptávka po potravinových doplňcích neustále roste. Je to dáno právě zájmem chovatelů o neustálé zlepšování a upevňování zdravotního stavu jejich parťáků.

Jaké potravinové doplňky mají majitelé na výběr?
Potravinové doplňky lze velmi zhruba rozdělit na vitamínové, minerální a přídavky některých „výběrových“ látek. To jsou např. různé oleje, probiotika, prebiotika atd.

Je možné je kombinovat?
Vždycky je nutné si uvědomit, co dané doplňky obsahují. Jsou látky, které kombinovat jde, některé kombinovat není vhodné.

Jak moc je důležité zkoumat složení? Co lze z etiket vyčíst?
Bez alespoň základních znalostí fyziologie zvířat, k čemu jednotlivé látky slouží, detailní studium složení nemá valný smysl. Většina chovatelé je odkázána na doporučení prodejce nebo informace ze svého okolí.

Je něco, na co by si majitelé měli při výběru výživových doplňků dávat pozor?
Je vždycky nutné dávat pozor na dávkování a doporučenou dávku alespoň přibližně dodržovat.

Jsou vitamíny či výživové doplňky, které bys doporučil každému majiteli? Proč?
Pokud jde o značku, jednoznačně preferuji Canvit. To jsou doplňky, které pokrývají všechny situace, ve kterých se zvíře může ocitnout. Canvit jsou i doplňky, které se používají pro tzv. naturální výživě.

Existuje nějaká přírodní alternativa, pokud si například někdo nemůže pro svého mazlíčka tyto doplňky pravidelně dovolit pořizovat?
Většina potravinových doplňků má „přírodní“ základ, některé dokonce obsahují přímo léčivé byliny. K téměř každému potravinovému doplňku je možné najít přírodní variantu.

Je něco, co bys v této oblasti doporučil majitelům?
Základním doporučením je používat kvalitní krmiva, která většinou žádné potravinové doplňky nepotřebují. Když majitel dospěje k závěru, že by chtěl nějaký doplněk použít, měl by se vždycky poradit s odborníkem.

  Pečujeme

  Psí puberta

  Psi, stejně jako lidé, prochází různými vývojovými fázemi. Jednou z nich je i puberta, která je do určité míry podobná tomu, jak probíhá u lidí. I psí organismus totiž prochází tělesnými i mentálními změnami, a to především v rozmezí sedmi měsíců...

  Pořizujeme

  Jak vybrat správné vodítko pro psa?

  Každý majitel psa ví, že správné vodítko je naprostý základ pro povedenou procházku. Spolu s obojkem a případně postrojem jsou základními stavebními kameny výbavy pro psa. Někteří psi mají s chozením na vodítku problém, ale správným tréninkem a...

  Pečujeme

  Péče o kočičí srst

  Kočky jsou v mnoha ohledech velmi samostatná zvířata. Skvělým příkladem je péče o srst, kterou do určité míry a za normálních okolností zvládá každá kočka sama, tedy pokud není nemocná nebo velmi stará. Někdy je však potřeba, abyste jim jako...

  Pečujeme

  Výživa psa při nemoci

  Nemoc je nepříjemnou záležitostí, která dokáže zkomplikovat život nejen pacientovi, ale i jeho okolí. To platí o to víc, pokud je nemocný váš mazlíček, který nedokáže říct, co jej trápí, bolí nebo jak moc je mu špatně. Proto je nesmírně důležité...