Pečujeme

Jak na věc: (NE)Tahání na vodítku

Tahání na vodítku patří k jednomu z nejdiskutovanějších témat při výchově našich pejsků. Jak pejska odnaučit tahat na vodítku? A proč to vlastně dělá? A jak pracovat se štěňaty? Nejen na to se společně podíváme v následujícím článku.

Proč pejsek na vodítku tahá? 

Pokud pejskovi jednou nebo vícekrát po sobě dovolíme zatáhnou a běžet si kam chce, tak jsme mu tím dali najevo, že je to v pořádku a je to pro něj signál, že to může udělat znovu. Problém je najednou na světě. V tomto kontextu mluvíme o takzvaném pozitivním posilování.

Další nejčastější příčinou tahání na vodítku je to, že pejskovi jednoduše chybí nové podněty. Tím pádem, když ho vezmeme někam do neznáma, tak má potřebu si všechno očichat a neví co dřív a tak rychle běhá sem a tam, aby mu nic neuniklo. Tady nepomůže nic jiného, než brát chlupáče na různé výlety a seznamovat ho tak průběžně s novým prostředím.

Jak pejska tahání odnaučit?

Existují zaručené triky a tipy, kdy pejska tento poměrně běžný nešvar dokážeme odnaučit. Prvním krokem k úspěchu je výběr vhodného prostředí, kde ho budete trénovat. Měli bychom zvolit takové místo, kde nás pejsek tahá, ale nesmí to být nic extrémního, aby neměl stovky dalších podnětů a mohl se soustředit na trénink.

K odnaučení můžeme využít kliker, případně zvuk, který dokážeme ze sebe opakovaně vydat. Pejskovi se díváme do očí a vydáme několikrát po sobě stejný zvuk. To vždy musí skončit tím, že se nám pejsek podívá do očí a my ho odměníme pamlskem. Po nácviku se s ním vydáme na cestu. Když začne pejsek tahat za vodítko, tak zastavíme na pár vteřin, uděláme jemu známý zvuk a díváme se mu do očí. Poté pejska pochválíme a vydáme se jiným směrem. To uděláme několikrát po sobě a nakonec ho odměníme dobrým pamlskem. Tuto metodu můžeme aplikovat na pejsky všech věkových kategorií. Samozřejmě čím je pes mladší tím je trénink jednodušší. Ne nadarmo se říká, že starého psa novým kouskům nenaučíš.

U štěňat můžeme začít s tréninkem už ve 3 měsících. U takto malých pejsků musíme být hlavně trpěliví, laskaví a klidní. Nejdříve ho s vodítkem důkladně seznámíme a na procházku si vezmeme dostatečné množství dobrůtek, abychom mohli pokaždé svého malého čtyřnohého kamaráda odměnit. Na procházce na pejska stále mluvíme, vysvětlujeme mu proč nás nesmí tahat a vždy ho odměníme. Štěňátko za žádných okolností nestresujeme, ale na druhou stranu jsme důslední. To jak ho naučíme se chovat na vodítku v takto mladém věku, oceníme hlavně až nám pejsek povyroste.

  Pečujeme

  Jak na věc: (NE)Tahání na vodítku

  Tahání na vodítku patří k jednomu z nejdiskutovanějších témat při výchově našich pejsků. Jak pejska odnaučit tahat na vodítku? A proč to vlastně dělá? A jak pracovat se štěňaty? Nejen na to se společně podíváme v následujícím článku.

  Léčíme

  Zvířecí apatyka: Probiotika

  Probiotika pomáhají mazlíčkům posílit imunitu a zlepšit zažívání. Našim čtyřnohým přátelům je můžete podávat v zátěžových a stresových situacích, při úrazu u mláďat i zvířecím seniorům na vzpruhu. Jak se liší zvířecí probiotika od lidských, můžeme...

  Krmíme

  Oleje pro psy: Přírodní zázrak na podporu jejich imunity

  Oleje pro naše psí kamarády používá v dnešní době mnoho chovatelů. K čemu ale přesně slouží? Jaké druhy olejů existují? A měl by hrát při výběru oleje roli věk pejska? Pojďme se společně podívat, které oleje jsou nejlepší.

  Pečujeme

  Tipy a rady: Jak vybrat podzimní a zimní psí výbavu

  Babí léto se pomalu blíží do svého finále a začíná období, kdy si budeme muset zvyknout na deštivé, zamračené a následně i mrznoucí období. Tomu musíme přizpůsobit nejen naši výbavu, ale i výbavu našich čtyřnohých kamarádů. Přinášíme vám pár tipů,...