Kálení doma

27.8.2016 Answers: 3 Redakce Brit

Mám problém se štěnětem jezevčíka, jak ho přesvědčit, aby dělal potřebu venku. U minulého mi to trvalo cca jeden týden, bylo to bez problému. Toto štěně už mám jeden měsíc (jsou mu teď tři měsíce) a výsledek žádný spíš naopak. Zatím jsme ještě na chalupě, tak s ním chodím často ven, vždy ho pochválím a ještě dostane granulku. Už ví, že odměnu dostane, tak si pro ni vždy přijde, pokud se to venku podaří. Ale snaží se to co nejvíce zdržet, aby to mohl udělat doma a to tak tajně, bez jakéhokoliv signálu. Po měsíci mám pocit, že je to stále horší, problém je, že ho nikdy nejsem schopna přistihnout. Všechna místa vytírám Savem, ale není to nic platné. Nevím, jak mu za to vyhubovat, když na to přijdu až pozdě, a to ho stále sleduji, ale prohrávám.

Výchova Jezevčík

Answers to the question

 • Redakce Brit

  27.8.2016

  Zdravím, vyprazdňování doma nemá s intervaly venčení nic společného. Paní Pokorná se v tomto hluboce mýlí a docela mě dere, že své omyly šíří v prostoru, kde nemá právo své názory psát. Toto je poradna BRIT a je tedy určena pro odpovědi odborníků z Brita. Nezpochybňuji odbornou úroveň paní Pokorné, zpochybňuji její příslušnost k Britu. Pokud zvýšíte intervaly venčení, připravíte štěně o čas odpočinku, který je pro něj bezpodmínečně nutný. Nevěřte informacím o svěračích, tříměsíční štěně je má už docela dobře vyvinuté a umí je ovládat vůlí velmi dobře. Jen musí vědět, proč je má ovládat. Kdyby štěně svěrače neovládalo, pak by neustále samovolně čůralo a kálelo. Kálení je jedním ze způsobů komunikace pejsků s jejich okolím. Pejsek si všiml, že za kálení dostane odměnu a tak to zkouší prostě opakovat. Obrňte se trochu trpělivostí, doma na "hromádky" nereagujte a venku hodně chvalte. Pejsek velmi rychle zjistí, kde se mu "potřeba" vyplatí a kde ne. S pozdravem, Martin Kváš

  Answer

 • Redakce Brit

  27.8.2016

  Dobrý den, chtěla bych se omluvit za informace pochybného charakteru, omylem byly šířeny bez mého vědomí, naneštěstí i pod mým jménem. Na naší prodejně chovatelských potřeb máme Vaše stránky mezi oblíbenými a tudíž jsou dostupné pro každého - pro další pracovníky z prodejny a dokonce i pro brigádníky z jiných prodejen. Na zdejší poradnu chodím celkem pravidelně, ovšem pouze jako tichý pozorovatel, byť se aktivně věnuje kynologii, zatím jsou mé znalosti takovou tou pověstnou kapkou v moři neznalostí a já nemám potřebu je šířit veřejně a obzvlášť pod hlavičkou Britu. S dotyčným brigádníkem jsem již hovořila a nyní ještě píši sem, aby bylo očištěno ještě mé jméno. Ještě jednou se tedy omlouvám a přeji Britu spousty úspěchů a stálých zákazníků, na naší prodejně ho velice rádi doporučujeme a právě díky němu s k nám zákazníci stále vrací. Ještě jednou prosím přijměte mou omluvu. Děkuji a přeji příjemný zbytek dne.

  Answer

 • Redakce Brit

  27.8.2016

  * omlouvám se, špatné připojení :) ... NIKDY nedělá nic naschvál, po příčině psího chování musíte pátrat vždy vy a ony chyby nacházet v sobě, pes je velice jednoduchý a přímočarý tvor. Chválím Váš postup, to že pejska při vykonání potřeby venku odměníte, to je v naprostém pořádku. Rozhodně bych ho ale žádným způsobem netrestala, ani mu nijak nehubovala, je to naprosto zbytečné a pro psa neskutečně matoucí, stejně tak malé dítě také neudrží potřebu, musí k tomu dojít pozitivním posilovnám a tréninkem svěračů :) Štěně má teprve tři měsíce, v tomtu věku prakticky žádné štěně svěrače udržet neumí, takže se nebojte, že to nikdy nepřijde. Máte-li možnost, ještě více zvyšte intervaly venčení a možná bych vám ještě doporučila volit za vykonání potřeby venku vyšší hodnotu odměny, resp. nikoliv obyčejnou granulku, ale něco, co normálně nedostává - dále si zvolit jednoduché a rozpoznatelné slovo pro pochvalu a to neměnit (např. dobře!) a určitě prodloužit čas venčení, to že pes po vynčení potřebu vykoná doma znamená zpravidla to, že mu venku ještě střeva nezačla dostatečně pracovat (obzvlášť u štěněte) Přeji vám hodně štěstí :)

  Answer

Login to post a question

Questions are answered by

Ing. Martin Kváš
nutrition specialist

MVDr. Jan Šíma
veterinarian