Tipy a rady: Chystáte se se psem na hory? Na co nezapomenout a jak vybrat místo

krmivo-brit
Tipy a rady: Chystáte se se psem na hory? Na co nezapomenout a jak vybrat místo

Během zimní sezóny si majitelé psích chlupáčů kladou otázky jako „Budeme brát našeho psa s sebou?“ nebo „A jak ho správně vybavit?“ Jestli koronavirová krize přinesla i něco pozitivního, tak je to větší tolerance ubytovacích zařízení vůči pejskům. A to nejen v Česku, ale i v zahraničí. Přinášíme pár tipů, které vám rozhodování snad usnadní.

Krkonoše, Jeseníky, Krušné hory nebo Alpy – vašemu pejskovi je jedno, kam na výlet ho vezmete. Psí chlupáč je nejšťastnější, když může být se svou smečkou. Před vámi tak leží důležitý úkol, vybrat takové ubytování, které je dog friendly, ale zároveň v takové oblasti, kde můžete vašeho parťáka venčit, aniž byste se dostali do křížku s běžkaři či lyžaři. Například běžkování s pejskem je v Česku ještě stále, bohužel, na většině tras zakázané.

Dog-friendly ubytování jako nový trend?

Poslední dobou není pro čím dál tím více penzionů a ubytování v soukromí problém vzít s sebou na dovolenou psího mazlíka. Většina zprostředkovatelských ubytovacích serverů navíc tuto možnost už běžně nabízí jako jeden z vyhledávacích filtrů. Nabídka je vlivem loňských lockdownů mnohem větší, než tomu kdysi bývalo. Určitě není na škodu si tuto informaci s ubytovatelem před vaším příjezdem ještě raději potvrdit a ověřit i případné poplatky. Některá zařízení také totiž ubytují vašeho čtyřnohého miláčka zcela zdarma. Takže se vyplatí věnovat čas výběru vhodného místa. 

Pozor na běžkařské trasy a lyžařské areály

Ať už berete pejska, protože chcete strávit dovolenou společně jako rodina nebo s ním plánujete sportovní výkony, vedle střechy nad hlavou si dopředu nastudujte, jestli ve zvolené lokalitě jsou trasy, plánujete-li například společné běžky, kde není pes - i když na vodítku - explicitně zakázán. Pokud takové najdete - většinou jde o kombinaci pěší a běžkařské -, i tak se obrňte raději trpělivostí. Jako ideální varianta se nabízí lokace nabízející skialpové trasy mimo sjezdovky. Tam totiž pejsek nikomu nevadí, naopak se tam s čtyřnohými kamarády setkáme na horách nejčastěji. 

Funkční oblečení i vazelína na tlapky se vždycky hodí

Milovníci hor vědí, že funkční výbava je základem pro horské radovánky, ať už je to horská turistika nebo třeba lyžování. Když se cítíte komfortně, tak se zážitek určitě znásobí. Stejně tak to mají i naši zvířecí kamarádi. Zejména ti, kteří patří do kategorie gaučových povalečů a nejsou příliš zvyklí na led, sníh a obecně na náročnější terén. Vedle např. softshellové bundy, která udrží teplo a kryje ledviny a břicho, se hodí také botičky. Nikoli nutně na každodenní chození po sněhu, ale spíše pro případný úraz. Vezměte s sebou také vazelínu na ošetření tlapek. Velmi osvědčeným doplňkem je i tzv. sedák s pružným vodítkem, které vám uvolní ruce.

Nezapomeňte na světlo a psí známku s vaším kontaktem

Kvůli časnému stmívání je vhodné pejska opatřit reflexními prvky, příp. světelným obojkem. Máte-li v batohu místo, skládací miskou nic nezkazíte, i když pejskovi většinou stačí sníh - ně každý chlupáč je ale zvyklí ho jíst. A když už jsme u jídla, nezapomeňte i pamlsky. I když nás energií strčí velmi často do kapsy, i psí parťák potřebujeme na výletě doplnit energii. Posledním z bezpečnostních prvků, na který je dobré nezapomenout, je známka či jiný způsob zanechání kontaktu na majitele pro případ zaběhnutí zvířete. Ani horská služba nedokáže bez pomoci policii zatoulaného pejska identifikovat podle čipu. Pejska můžete vybavit i nějakým speciálním poznávacím prvkem jako šátek či speciální obojek.

Nyní už nezbývá nic jiného, než vám popřát mnoho krásných zimních zážitků.

Máte dotaz?

Náš nutriční specialista je vám k dispozici.
Vstoupit do poradny